Praha a ombudsman Křeček vyzývají ministerstvo ke změně přístupu stavebních úřadů k bytům využívaným ke sdílenému ubytování
Současná praxe poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech určených k trvalému bydlení není v souladu s legislativou a měla by být vyžadována rekolaudace těchto bytů na odpovídající typ provozoven. Ombudsman Stanislav Křeček dnes seznámil zástupce hlavního města Prahy s rozsahem a cíli svého šetření, které k této problematice zahajuje.
Hřib: Za Svaz měst a obcí odmítám vládou a ministerstvem zpackaný stavební zákon
Vláda, potažmo Ministerstvo pro místní rozvoj, se snaží znovu vymyslet kolo respektive nový drahý státní megaúřad, místo toho, aby se jejich představitelé inspirovali v zahraničí a převzali některý z existujících funkčních modelů. Zpackaná novela stavebního zákona, kterou na sílu tlačí vláda a vyjde na desítky miliard korun, povede ke kolapsu stavebních řízení, zkomplikovanému čerpání peněz z evropské unie na stavební projekty a v konečném důsledku k ohrožení hospodářství státu. Dle aktuálního průzkumu Sdružení místních samospráv ČR převážná většina pracovníků stavebních úředníků očekává, že dojde k výraznému prodloužení stavebního řízení, tedy k přesně opačnému efektu, než slibuje paní ministryně Dostálová. Aktuální návrh nebyl ani řádně projednán, tlačí se jako poslanecký návrh, nemá zpracovanou žádnou analýzu dopadů (RIA), bude stát 23 miliard Kč, nejsou vůbec připravené navazující kroky a obce a města s novelou zásadně nesouhlasí.
Česká města chtějí změnit chystaný stavební zákon podle Čtyř městských artikul. Umožní lepší plánování
Návrh nového stavebního zákona je ve třetím čtení a čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou. Ač Hospodářský výbor podporuje některé zásadní požadavky českých měst formulované v tzv. Čtyřech městských artikulích a schválené v orgánech Svazu měst a obcí, bez jejich přijetí ve třetím čtení zákon zapříčiní stagnaci obcí a měst i ekonomické problémy celé republiky.
Nový stavební zákon nemůže přinést zrychlení povolování staveb. Česká města bijí na poplach a přichází s receptem na řešení
Do konce března je možné podávat pozměňovací návrhy k nové podobě stavebního zákona ve druhém čtení. Podle vedení českých měst zákon zásadním způsobem ovlivní kvalitu prostředí, ve kterém žijeme, ale také ekonomickou prosperitu celého Česka na několik desetiletí. Návrh připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), podle zástupců velkých českých měst však nepřináší zlepšení v územním plánování. Bez řešení této klíčové části zákona však nemůže dojít k tolik požadovanému zrychlení povolování. Proto česká města společně zpracovala Čtyři městské artikuly (tedy čtyři konkrétní požadavky), které situaci mohou jednoduše vyřešit.
Pražští Piráti: Novela stavebního zákona degraduje ochranu životního prostředí
Nejnovější verze stavebního zákona, která prošla na začátku listopadu prvním čtením na schůzi Poslanecké sněmovny, ještě více omezuje účast veřejnosti na stavebních řízeních a nechrání veřejné zájmy, mezi které spadá i ochrana životního prostředí. Pirátskou prioritou je nejen urychlení a zjednodušení stavebních řízení, ale právě také ochrana veřejných zájmů, transparentnost celého procesu a zohlednění vlivů zrychlení stavebního řízení na životní prostředí. Tomu výrazně napomáhá účast veřejnosti na rozhodování, která ale byla zásadně oslabena novelou stavebního zákona z roku 2017.
Nový stavební zákon znamená pro Česko ekonomickou katastrofu, ignoruje potřeby velkých českých měst
Problémy aktuálně platného stavebního zákona jsou nejvíce postižena velká města, jako je Praha, ale i Brno, Ostrava, Plzeň nebo Liberec. Proto také více než rok jednala s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) o nutných změnách v legislativě. Stát dnes bez zodpovědnosti plánuje za města, přestože je odtržen od jejich reality a potřeb. To je klíčové změnit, aby města jako motory ekonomiky prosperovala. Stát o to ale evidentně nestojí, v návrhu nového stavebního zákona se zkušenosti a potřeby velkých měst vůbec neprojevují. Dnes jej začala projednávat Poslanecká sněmovna.
Piráti požadují po ministryni Dostálové data o stavebním řízení, aby zrychlilo povolování staveb
Praha, 20. 7. 2020 – V pátek 17. července proběhla na Ministerstvu pro místní rozvoj schůzka ministryně Dostálové s poslanci Ivanem Bartošem a Jakubem Michálkem (Piráti), kde řešili nový stavební zákon a narazili na chybějící sdílení dat ve stavebním řízení. Piráti navrhli Ministerstvu pro místní rozvoj vydat směrnici, která by upravila shromažďování a sdílení dat o stavebním řízení tak, aby příslušnými datovými sadami disponoval Magistrát hlavního města Prahy i Ministerstvo pro místní rozvoj. Na základě toho by bylo možné zjistit příčiny zdržení a řešit je kontrolami či změnou legislativy.