Praha rozdělí téměř 24 milionů na projekty městských částí, 23 projektů bude směřovat na boj se změnou klimatu
Zastupitelstvo hl. m. Prahy na čtvrtečním jednání schválilo poskytnutí 23 dotací městským částem na projekty týkající se boje se změnou klimatu, a to v celkové výši 23,87 milionu korun. Radnice jednotlivé záměry uskuteční jako součást Klimatického plánu, který Praha schválila. Plán zahrnuje projekty na výsadbu stromů a keřů, revitalizace ploch, cest, mobiliáře a zeleně a také projekty na zadržování vody a hospodaření s dešťovou vodou.
Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu v hodnotě 377 milionů korun
Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022-2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a 24 záměrů.
Praha finančně podpoří projekty městských částí, které pomáhají naplňovat Klimatický plán
Zastupitelstvo hl. m. Prahy na říjnovém jednání schválilo poskytnutí účelových investičních a neinvestičních dotací městským částem v celkové výši 19,9 milionu korun na projekty související s naplňováním cílů hlavního města v rámci Klimatického plánu hl. m. Prahy do roku 2030. Finanční prostředky poputují na příklad na revitalizaci vnitrobloku Halasova v Praze 4, na obnovu Nolčova parku a parku Chvaly v Praze 20 nebo na rehabilitaci předpolí hřbitova ve Vinoři.
Praha plní klimatický plán: koupila bioplynku, snižuje emise CO2, a bioCNG vyrábí z čistírenského kalu
Náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková předložila radě Zprávu o druhém roce naplňování Klimatického plánu hl. m. Prahy do roku 2030. Analýza popisuje průběžné výsledky 69 klíčových projektů a předkládá přehled realizovaných aktivit, projektů, strategií a záměrů ve všech čtyřech oblastech – udržitelná energetika a budovy, udržitelná mobilita, cirkulární ekonomika a adaptace na změnu klimatu.
Není na co čekat. Piráti představili své priority v oblasti udržitelné energetiky a boje s klimatickou změnou
Hlavní město Praha má být do roku 2025 nezávislé na dodávce energetických surovin z Ruska, to je ambice Pirátů na magistrátu v dalším volebním období. Jde o reakci nejen na aktuální dění na Ukrajině, ale i na postupující klimatickou krizi. Její řešení je pro Piráty na pražském magistrátu jedním z nejdůležitějších témat. Už teď podporují udržitelnou energetiku, zasazují se o plnění ambiciózního klimatického plánu a hodlají v tom pokračovat i v dalším volebním období. Nad rámec toho přicházejí s dalšími konkrétními opatřeními. Jako jsou vyhrazení 2 miliard korun na umístění fotovoltaických panelů na střechy veřejných budov a P+R parkoviště.
Praha bude mít zástupce na klimatickém summitu COP26. Je to velká příležitost pro naše město, říká primátor Hřib
Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib bude společně s náměstkem pro životní prostředí a bezpečnost Petrem Hlubučkem a předsedou komise Rady hlavního města Prahy pro udržitelnou energii a klima Martinem Bursíkem od zítřka reprezentovat Prahu na klimatickém summitu COP26 ve skotském Glasgow. Kongres pořádá OSN za účasti představitelů zemí, měst a dalších institucí z celého světa.
Komentář primátora Zdeňka Hřiba k plánované účasti na klimatickém summitu COP 26 ve skotském Glasgow
Příští týden mám tu čest reprezentovat Prahu společně s náměstkem pro životní prostředí a bezpečnost Petrem Hlubučkem (STAN) na klimatickém summitu COP 26 ve skotském Glasgow, který pořádá OSN za účasti představitelů zemí, měst a dalších institucí z celého světa. Jde o významnou akci, která navazuje mj. na pařížskou klimatickou konferenci v roce 2015 (COP 21), z níž vzešla Pařížská klimatická dohoda.
Piráti v pražské Stromovce pořádali happening na podporu městské zeleně s názvem Svátek stromů
Akce byla zaměřena zejména na výsadbu stromů v městském prostředí v rámci Týdne pro klima. Pořádala ji Dana Balcarová, poslankyně za Piráty, která má v gesci životní prostředí. Happeningu se zúčastnili také předseda strany Ivan Bartoš, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib i zastupitel hlavního města Prahy Tomáš Murňák. Podpora městské zeleně je jednou z programových priorit, se kterou jdou Piráti na podzim do voleb společně v koalici se STAN (Program zde).
Praha se stala evropským městem lesa. Obdržela cenu European Forest City Award 2021
Hlavní město včera v rámci slavnostní ceremonie, uspořádané z důvodu epidemických opatření on-line, získalo od zástupců Evropského lesnického institutu (European Forest Institute) cenu European Forest City Award 2021. Institut, který sdružuje zástupce z lesního výzkumu, průmyslu, vlastníků lesů i mezinárodních organizací starajících se o lesy, tuto cenu uděluje každý rok městu, které se prokazatelně zasloužilo o údržbu a rozšiřování svého lesního fondu a péči o životní prostředí.
Praha podnikla další krok směrem k rozvoji elektromobility na svém území
Na konci této dekády by mohlo podle některých odhadů po české metropoli jezdit až 200 tisíc elektromobilů. Odpovídá to téměř třetině všech osobních a malých dodávkových aut v Praze. Na tento nárůst je nutné se zodpovědně připravit. Rada hl. m. Prahy proto v pondělí projednala a schválila dokument Generel rozvoje dobíjecí infrastruktury v hlavním městě Praze do roku 2030, který má určit další směr rozvoje elektromobility v české metropoli.
Rada hlavního města Prahy vyzývá vládu, aby skoncovala se spalováním uhlí v roce 2033
Chceme-li zmírňovat dopady změny klimatu, musíme co nejrychleji snižovat emise skleníkových plynů. Většina emisí na území České republiky přitom pochází ze spalování uhlí. Rada hl. m. Prahy (RHMP) dnes vyzvala vládu, aby jako termín odklonu od uhlí stanovila rok 2033, nikoli rok 2038, jak doporučila Uhelná komise. Dále RHMP vyzývá vládu, aby zajistila řešení sociální situace občanů, kteří budou útlumem těžby a spalování uhlí postiženi. A konečně, aby využila evropských zdrojů financí pro přechod na nízkoemisní energetiku.
Městská rada vyhlásila klimatický závazek Prahy
Rada hl. m. Prahy si uvědomuje, že se naše planeta nachází ve stavu klimatické nouze, a tedy i potřebu co nejrychleji zavádět opatření, která povedou ke stabilizaci množství skleníkových plynů v atmosféře. Proto dnes městská rada schválila klimatický závazek Prahy snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně 45 % do roku 2030 (oproti roku 2010) a dosáhnout nulových emisí CO2 nejpozději do roku 2050. Zároveň schválila základní okruhy opatření nutných k naplnění tohoto cíle. Potvrdila tak, že ochrana klimatu je její politickou prioritou.