Jan Pošvář (*16. května 1985, Kamenice nad Lipou) je politik, bývalý poslanec zvolený za Vysočinu v roce 2017. V Poslanecké sněmovně byl členem Zemědělského výboru, Kontrolního výboru, místopředsedou Podvýboru pro daně, cla, loterie a členem Volební komise. Na Vysočině je místopředsedou krajského sdružení Pirátské strany.
Studoval na Gymnáziu v Pelhřimově a na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Ppracuje jako programátor v pražské IT společnosti T-SOFT a.s., kde se podílí na vývoji informačních systémů pro státní správu a pro zemědělce. Během svého života se učil i řemeslu svého otce a v červnu 2013 získal řemeslnou živnost – malířské a natěračské práce.
POLITICKÁ ČINNOST Od roku 2009 je členem Pirátské strany, v letech 2016 až 2018 a 2020 až 2022 byl předsedou krajského sdružení Vysočiny.
V roce 2017 byl zvolen ve volbách do parlamentu. V Poslanecké sněmovně byl členem Zemědělského výboru, Kontrolního výboru, místopředsedou Podvýboru pro daně, cla, loterie a členem Volební komise.
zrušil klecové chovy slepic Klecový chov slepic je v moderním zemědělství nepřijatelný. Proto ve spolupráci s organizací Obránci zvířat, odborníky i laiky, kteří se zapojili do kampaní a do příprav, vypracoval a úspěšně prosadil návrh na zrušení klecového chovu slepic.
ušetřil státu 100 milionů korun Prosadil návrh, který zavádí reálné kompenzace pro provozovatele kožešinových farem. Tento krok přišel jako reakce na předchozí návrh poslankyně hnutí ANO, který byl podporován zástupci Ministerstva zemědělství a který původně vznikl ve spolupráci s lobisty kožešinových farem.
prosadil zahrádkářský zákon Zahrádkáři čelili nejistotě bez jakéhokoli právního zakotvení své činnosti a specificky na ně zaměřené ochrany. Přitom zahrádkářství představuje významnou tradici s celou řadou pozitivních dopadů na společnost – od samozásobitelství, přes sociální a zdravotní přínosy, až po příznivý vliv na životní prostředí. Původní návrh předložený Českým zahrádkářským svazem (ČZS) byl po konzultaci s odborníky a po zohlednění připomínek ministerstev důkladně přepracován, aby co nejlépe reflektoval potřeby a očekávání zahrádkářské komunity.
ZÁJMY Věnuje se o ochraně zvířat a zasazuje se o jejich práva. Zajímá se o obnovu krajiny (revitalizaci toků, obnovu mokřadů, nivních luk, rybníků). Podporuje zahrádkaření včetně toho komunitního. Usiluje o účelnější rozdělování dotací. Tyto dotace by měly směřovat k nápravě zničené krajiny a podporovat udržitelné nebo rovnou ekologické zemědělství.