Posílené terénní práce nebo více než 500 lůžek v noclehárnách. Covid nechodí po bytech, ale po lidech. Praha proto od prvního prosince spustila komplexní humanitární opatření, která s příchodem zimy sílící pandemií pomohou lidem bez přístřeší. Koordinátorem je Centrum sociálních služeb Praha, opatření poběží minimálně do konce března příštího roku.
„Děkujeme za spolupráci Naději, Armádě spásy, R-Mosty, Jako doma, Arcidiecézní charitě, Farní charita Praha 1, Sananim, Drop In a Progressive. Bez jejich práce by tak rozsáhlá akce možná nebyla. V případě zájmu budou moci lidé ve vybraných noclehárnách podstoupit očkování. Část lidí bez domova se už podařilo proočkovat během roku. Nejdůležitější je zajistit jim také místo, kde se mohou z případného covidu vyležet. Jejich zdravotní stav často odpovídá životu tráveném na ulici a v zimních měsících čelí největším výzvám,” říká předsedkyně výboru pro sociální politiku ZHMP Eva Horáková. V listopadu se proto pro lidi bez domova otevřelo speciální pobytové zařízení s kapacitou 60 lůžek, kde mohou strávit karanténu, izolaci nebo se vystonat z onemocnění covid-19. Speciální převozové vozidlo zajistila organizace R-Mosty.
Celková kapacita opatření zahrnuje 539 lůžek včetně 146 vyčleněných pro lidi se zdravotním hendikepem, nebo zvlášť ohrožené osoby. V provozu jsou i dvě noční centra. Centrum sociálních služeb Praha koordinuje všechna tato opatření prostřednictvím Dispečinku CSSP, který v režimu 24/7 zprostředkovává lidem bez přístřeší sociální služby, propojuje organizace a instituce zapojené do systému zimních opatření a eviduje potřeby a kapacity jednotlivých zařízení.
„Díky posílení práce v terénu se podaří oslovit více lidí i v odloučených lokalitách. Jsem ráda, že CSSP spustila také web, který poradí také širší veřejnosti, jak postupovat v případě, že ve svém okolí zaznamená někoho, kdo by pomoc mohl potřebovat. Zůstaňme vnímaví, pomoc se musí dostat každému, kdo ji potřebuje,” kvituje Eva Horáková novou webovou stránku www.bezdomova.eu.
Podle ředitele Centra sociálních služeb Praha Martina Šimáčka se díky obdobné zkušenosti z loňské zimy podařilo opatření co nejvíce zefektivnit. Významně se prohloubila spolupráce mezi zdravotnickými zařízeními a sociálními a humanitárními službami. Novinkou je také pilotní projekt večerní sanitky u Holešovického nádraží, kde terénní pracovníci Armády spásy a Drop In každý čtvrtek večer ošetří potřebné, nabídnou teplý čaj a poskytnou pomoc v rámci harm reduction programů.
V posíleném režimu fungují pražské sociální služby v spolupráci s neziskovými organizacemi a dalšími složkami každou zimní sezonu. Letos stejně jako loni bylo potřeba zohlednit stávající pandemickou situaci. Opatření budou trvat do 31. března 2022. V případě přetrvávající nepřízně počasí bude prodloužena do konce dubna.