Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib vyrazil na zahraniční pracovní cestu do Kyjeva, kterou podpořilo Ministerstvo zahraničí ČR a koordinována byla s velvyslanectvím ČR na Ukrajině. Primátor Hřib spolu s primátorem Varšavy Rafalem Trzaskowskim nabídli Kyjevu členství v Paktu svobodných měst, které starosta Vitalij Kličko uvítal a přijal. Zároveň ocenil osobní návštěvu obou primátorů ve městě právě v těchto těžkých dnech. Před společným jednáním navštívil pražský primátor v Kyjevě také kryt civilní letecké obrany a inovační technologickou čtvrť UNIT.CITY.
Pražský primátor Zdeněk Hřib a primátor Varšavy Rafal Trzaskowski coby zástupci Paktu svobodných měst na jednání s kyjevským starostou Vitalijem Kličkem vyjádřili solidaritu a podporu Kyjevu i Ukrajině. Starosta Vitalij Kličko naopak ocenil osobní návštěvu obou primátorů ve městě právě v těchto těžkých dnech. Primátor Hřib předal také deklaraci podpory a solidarity ze strany hlavního města Prahy, kterou přijala v pondělí městská rada. Primátoři budou nadále v přímém kontaktu v případě eskalace situace a potřeby věcné či jiné podpory.
„Kyjevu jsme jménem čtyř zakládajících členů nabídli vstup do Paktu svobodných měst. Starosta Vitalij Kličko tuto nabídku uvítal a přijal. Velmi mě to potěšilo, protože Kyjev musí zůstat svobodným a demokratickým městem a obyvatelé Kyjeva musí mít možnost si svobodně vybrat další směřování svého města. Starosta Kyjeva jasně vyjádřil západní orientaci města směrem do Evropy,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
„Viděli jsme kryty civilní ochrany, které za posledních osm let Kyjev opravil a jsou připraveny ochránit milion tamních obyvatel. Viděli jsme ale také nové čtvrti plné mladých startupů, technologických firem, nových bytových domů a příjemných prostranství plných optimismu, naděje a elánu. Vnímám hrozbu eskalace ozbrojené agrese ze strany Ruska vůči Ukrajině už od roku 2014, nicméně Kyjev jako město v tuto chvíli funguje, vše je normálně v provozu. Je důvod k ostražitosti, ale nevládne tam panika,“ dodává primátor Zdeněk Hřib.
Pakt svobodných měst byl založen v roce 2019 na platformě hlavních měst V4, tedy Bratislavy, Budapešti, Prahy a Varšavy s cílem chránit a prosazovat demokratické hodnoty, lidská práva, zásady právního státu, svobodu slova, shromažďování a tisku. Členové Paktu zároveň striktně odmítají neliberální tendence, populismus a xenofobii. Od září 2021 se k Paktu připojilo více než 20 měst z Evropy i mimo ni. Právě velká města jsou v této době často klíčovými hráči na mezinárodní politické scéně a jsou schopná efektivně chránit robustní mechanismus demokratických hodnot v neustále se měnícím světě a čelit novým výzvám.